Když se z pastviny stane pošť

30 Srpen 2015 08:28

Když se z pastviny stane pošť

Časté požáry, úbytek vody ve vodních tocích a následný nedostatek pitné vody, to vše je dílem nulových srážek a extrémních teplot v letošním roce. Období déle trvajícího sucha se podepisuje nejen na lidech a jejich životním komfortu, ale dotýká se významně i zvířat. Volně žijící zvířata mají možnost migrovat do vlhčích oblastí, stahovat se k řekám a v průběhu dne následovat stín. Zvířata chovaná lidmi jsou na lidech plně závislá a odkázaná na jejich péči. 

Kromě samozřejmostí jakou jsou stín a dostatek vody k napitíby se měli majitelé koní i jiných hospodářských zvířat, zamyslet nad příjmem vlákniny. Pastviny, které v tomto období velmi utrpěly a většina je jich pro letošní rok nenávratně spálená a vyschlá, neposkytují koním dostatečný příjem kvalitní vlákniny. Vláknina je přitom nezbytnou součástí života koní. Napomáhá udržovat jejich trávicí trakt plný a stimulovat růst prospěšných mikrobů v tlustém střevě, což je nezbytné pro jeho správnou funkci. Při podávání s jádrem, granulemi nebo jiným koncentrovaným krmivem zvyšuje stravitelnost celé krmné dávky.

Vhodnou alternativou k senu a k nedostatečně kvalitní pastvě mohou být cukrovarské řízky, které obsahují vysoce kvalitní a velmi snadno stravitelnou vlákninu. Energys Vitality jsou navíc obohaceny o melasu, což je vynikající zdroj energie a betainu napomáhající udržovat osmotickou rovnováhu buněk a zlepšovat využití živin.

Další možnou variantou přídavku kvalitní vlákniny do každodenní krmné dávky koní mohou být vojtěškové granule, které jsou zároveň zdrojem hodnotné bílkoviny, vitamínů, vápníku a jiných minerálů.

Koně jsou původem obyvatelé stepí a lesostepí, proto je jejich trávicí trakt uzpůsoben k neustálému příjmu vlákniny. A tento příjem je pro jejich správnou funkci nezbytný.

Pokud si nejste jisti, co je pro Vašeho koně vhodné, neváhejte nás kontaktovat na Facebooku nebo webových stránkách Energys. Rádi Vám pomůžeme se stavením krmné dávky.