ENERGYS

Krmení sportovních koní - Drezura

Ing. Darina Havlíčková

Krmení sportovních koní je speciální a náročné odvětví výživy koní. Každá z jezdeckých disciplín (parkur, drezura, všestrannost, spřežení, reining apod.) má svá specifika, a ta se týkají především plemene využívaných koní, výkonu i vytrvalecké zátěže při sportovním výkonu.

Drezura je jednou z nejnáročnějších disciplín, co se týče kombinace kondice a energie koně při sportovním výkonu. Vlastně i klasická sportovní příprava koně vyžaduje podobný přístup, protože drezura jako taková (ovladatelnost, přiježděnost, cviky) je základem všech jezdeckých disciplín, vč. rychlostních.

Drezurní kůň musí být dostatečně disciplinovaný, dobře ovladatelný a klidný, ale současně musí provádět během drezurní úlohy velmi obtížné a silové cviky. Na rozdíl např. od koně parkurového, se jeho energie nemůže „vybíjet“ pouze pohybem dopředu a při skoku, což je pro koně nejpřirozenější, ale je třeba ji kultivovat ve smyslu sestavení koně a jeho přiježděnosti, takže spíše směrem „vzhůru“, ale na zemi. Správné drezurní ježdění je z lidského pohledu pro koně spíše posilovnou, než něčím jako „jít si zaběhat.“

Z tohoto důvodu se v krmných dávkách moderních drezurních sportovních koní většinou vyhýbáme krmení ovsem, který působí příliš „ohnivě“ a drezurního koně potom ruší při výkonu. Je to podobné jako byste si dali silnou kávu a šli potom ihned meditovat nebo posilovat. Určitě pokud si dáte kávu s cukrem očekáváte, že budete mít více výbušné energie, než když si dáte obilnou kaši nebo proteinovou tyčinku. A takhle podobně je to i u koní při krmení ovsa (pocit jako: káva s cukrem, Coca-Cola) nebo kukuřice (pocit jako: obilná kaše, proteinová tyčinka).

To vše by bylo ještě v pořádku, kdyby se od nově šlechtěných špičkových drezurních koní nevyžadoval i energický temperament a výraznější lehkost v pohybu. Tedy laicky řečeno: klasický těžší a flegmatický teplokrevník se částečně prošlechtí na více temperamentního krevnatějšího koně. Toto bývá při tvorbě krmné dávky pro moderního drezurního koně největší oříšek.

Nastane tedy otázka: Jak udržet „na uzdě“ temperamentního koně, který musí být současně velmi silový ve cvicích i lehký v pohybu vpřed, musí být kultivovaný i temperamentní současně?... Tím spíš, když jeho jezdcem je většinou křehká žena nebo dívka?

Drezúrní úloha je delší (cca 6–10 minut vč. přípravy) než zvládnutí kurzu parkuru (do 3 minut anaerobní metabolismus, plus příprava na pracovišti), proto se už počítá při tvorbě krmné dávky pro drezurního koně i s vytrvaleckou (aerobní) formou tvorby energie. Jen pro ilustraci např. při cvalu (rychlost 30-40 km/hod.) vzniká při aerobní tvorbě energie (tělo zpracovává jednoduché cukry) už po 1-2 minutách (podle kondice a tréninku koně) „kyslíkový dluh“ (zvyšuje se tvorba kyseliny mléčné) a je nutné přejít na anaerobní tvorbu energie (tělo využívá zásoby glykogenu ve svalech, popř. pomocí glukoneogeneze v játrech) a ta potřebuje jako zdroj tuky přijaté v krmné dávce (OMEGA, OMEGA GOLD, EXTRA, COLDMIX, oleje, plnotučná sója). Pokud dojdou i tyto zdroje, metabolismus začne využívat i tělesné tukové zásoby. Z tohoto důvodů by mohli vrcholoví sportovní drezurní koně o trochu vyšší body skóre (až 6), než koně ostatních jezdeckých disciplín (drezurní koně neskáčou, pracují na zemi, takže vyšší hmotnost koně nezatěžuje tolik pohybový aparát jako u parkurových koní a tukové zásoby slouží jako zdroj energie).

Pro nás to znamená, že kůň ve chvíli, kdy zpracuje rychlé cukry (např. rychle rozložitelné škroby z ovsa nebo disacharidy melasy cca do 3 min.) potřebuje pro další (delší) výkon mobilizovat další zdroje energie – svoje zásoby glykogenu (ten je uložený z rozložení tuků z krmiva ve svalech a játrech – glukoneogeneze) a tvořit energii (sloučeniny ATP, ADP) z tuku nebo tukových zásob.

Nejvhodnější obilovinou pro tento typ zátěže je kukuřice (obsahuje pomalé škroby a tuk) tzn. základem krmné dávky jsou krmiva, která ji osahují (EXTRA granule, COLDMIX müsli nebo CORN FLAKES, jako doplněk jiných granulí RELAX, STANDARD). Dalším vhodným doplňkem pro koně, který takto svalově pracuje je kvalitní protein (např. ze sóji v EXTRA gr., nebo zelené hmoty OMEGA GOLD, popř. kvasnic EXTRA), který podpoří regeneraci svalové hmoty po dlouhodobé silové zátěži. Dávka proteinu musí být přiměřená a měl by ji stanovit zkušený specialista na výživu, protože přebytek bílkoviny (v dnešní době velmi moderní krmení koní sójou) může koni spíše uškodit než pomoci (odbourávání přebytečné bílkoviny zatěžuje játra a ledviny). Nezbytnou součástí krmné dávky drezurního koně je také olej – nejefektivnější zdroj energie, který kůň umí velmi dobře využívat při dlouhodobé zátěži, tělo jej rozloží na glykogen a mastné kyseliny a uloží jej do svalů, kde „čeká“ na anaerobní energetickou zátěž, ve které se využije (olej bez ovsa obsahují EXTRA gr., COLDMIX müsli, FIBER müsli, MASH müsli)

Důležité je u drezurních koní, kteří se často i více potí, myslet na doplnění tekutin po závodě (MASH) a také elektrolytů (solné lizy, MASH).

Foto Eliška Váchalová